Fundament typu „crawl space” (pełzająca przestrzeń) to najczęściej stosowany fundament w USA.
Najważniejsze informacje:
1. Ciepły strop
Pod stropem znajduje się poduszka powietrzna, a w stropie 25cm wełny. Nie ma tu żadnego betonu (wylewki), zatem chodzisz po ciepłej podłodze. Nie ma potrzeby montowania ogrzewania podłogowego, jeśli np. w salonie kładziemy płytki. Nawet mroźną zimą możesz stanąć bosą stopą na podłodze i nie będzie ona lodowata. Ogrzewanie podłogowe zalecane co najwyżej w łazience (komfort użytkowania po wyjściu z kąpieli) oraz w wiatrołapie (wilgoć wnoszona z zewnątrz)
2. Tani fundament
Niewątpliwie jest to najtańszy rodzaj fundamentu. Oszczędność na betonie oraz piasku wsypywanym do środka oraz wszystkich pochodnych tych dwóch materiałów (koparka, robocizna itp) oraz brak betonowych wylewek jest znacząca.
3. Łatwość rozprowadzania instalacji.
Nawet po wybudowaniu i wykończeniu domu, w ramach remontu bardzo łatwo rozprowadzić jest nowe instalacje.
4. Możliwość rozprowadzenia ciepła z kominka pod stropem.
W ten sposób mamy możliwość równomiernego ogrzewania zarówno parteru, jak i poddasza.
Wykopy na ławy fundamentowe
Przed wykonaniem wykopów pod ławy fundamentowe należy zdjąć humus czyli całą czarną ziemię. Częstym błędem wykonawców jest zostawianie czarnej ziemi pomiędzy ścianami fundamentowymi. Im równiejszy będzie wykop tym mniej zapłacicie za beton, bo mniej m3 betonu zmieści się do wykopu.
Zbrojenie
Ławy fundamentowe muszą być zbrojone czterema stalowymi żebrowanymi prętami fi 12mm, połączonymi ze sobą „oczkami” z prętu gładkiego fi 6mm, rozstawionymi co 30cm.
Ławy fundamentowe wylewa się z betonu B15 (C12/15). Muszą być dobrze wypoziomowane czyli górna warstwa betonu musi być wszędzie na tej samej wysokości (dla niewtajemniczonych: chodzi o tę samą wysokość według poziomicy, a nie według ziemi na działce.
Izolacja pozioma
Na ławę fundamentową zazbrojoną i wylaną z betonu koniecznie trzeba położyć izolację poziomą czyli papę. Izolacja nie pozwoli wejść wilgoci z gruntu do ścian fundamentowych waszego domu.
Murowanie ścian fundamentowych
Murowanie ścian fundamentowych zaczyna się od narożników – wtedy macie pewność, że wszystkie ściany będą na tej samej wysokości.
Ściany fundamentowe muszą być wymurowane idealnie równo od zewnętrznej strony. Oszczędzicie na kleju, który się kładzie na cokole, bo nie trzeba równać ścian. Ściany muszą także trzymać idealnie poziom. Na ścianach będzie leżała podwalina (pierwsza deska), więc jeśli góra ściany fundamentowej nie będzie równa to deska nie będzie dobrze przylegała, zatem nie będzie idealnie stabilna. Jeśli z jednej strony domu ściana fundamentowa będzie wyższa niż z drugiej to cała konstrukcja będzie stała krzywo. W konstrukcjach kanadyjskich nie wolno używać żadnych klinów, a każdy centymetr sprawia, że strop będzie krzywy. Dlatego tak ważna jest tutaj dokładność wykonania.
Pierwszy strop drewniany „wisi” nad pustką powietrzną. Aby drewno nie było narażone na pojawienie się grzybów, strop musi być odpowiednio wentylowany. W tym celu w ścianach fundamentowych robi się otwory wentylacyjne, których powierzchnia musi być dopasowana do wielkości powierzchni podłogi pod stropem. Im większa powierzchnia pod stropem, tym więcej otworów musimy wykonać. Otwory powinny być umieszczone nie dalej niż 80cm od narożników, aby powietrze krążyło po jak największej części „pomieszczenia” pod podłogą.
Izolacja pionowa
Ściany fundamentowe od wewnątrz i od zewnątrz należy pomalować specjalnym preparatem do izolowania betonu. Izolacja pionowa musi być ciągła od ławy fundamentowej. Ściany malujemy tylko do powierzchni ziemi czyli to, co jest pod nią schowane. Reszty nie ma potrzeby izolować, bo i tak wilgoć z ziemi do niej nie wejdzie.
Mamy gotowy fundament pod drewniany strop z pustką podpodłogową.
źródło: http://www.domykanadyjskie.com