Płyta fundamentowa w Polsce jest wciąż traktowana jako rozwiązanie innowacyjne. Jednak w wielu krajach ten rodzaj fundamentu jest powszechnie stosowany. Jest ona najistotniejszym etapem budowy domu, ponieważ stanowi warstwą nośną konstrukcji budynku. Dlatego bardzo ważne jest dobre zaprojektowanie i solidne wykonanie fundamentu płytowego.
Płyta fundamentowa ma wiele zalet, które powodują, że produkt ten szybko rozpowszechnia się na rynku. Do tych zalet należy przede wszystkim wysoka izolacyjność płyty i możliwość uniknięcia mostków termicznych. Ze względu na rosnące ceny energii i zwiększające się wymagania co do energooszczędności, cała Europa buduje już domy na płytach termicznych. Fundamenty płytowe izolowane od spodu są coraz bardziej popularne jako idealne rozwiązanie pod dom pasywny lub energooszczędny. Firma Drev-Mex jest wielkim przyjacielem budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Termo płyta, w odróżnieniu od powszechnie stosowanych w Polsce zwykłych płyt fundamentowych, przewyższa je jakością wykonania, termicznością i dokładnością, co pozwala posadowionym na niej budynkom uzyskać najwyższą klasę energetyczności.
Nie powoduje również powstawania kosztownych odpadów.
Niestety w Polsce nadal wykonanie termo płyty wiąże się z dość dużymi kosztami i są to koszty znacznie wyższe niż koszt wykonania tradycyjnych ław fundamentowych.
Pod płytę fundamentową trzeba przygotować warstwę zagęszczonej podsypki z piasku i żwiru o grubości 30 cm oraz rozprowadzić w niej podziemną część instalacji. Następnie wykonuje się szalunek z twardego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, który jednocześnie jest izolacją termiczną. W normalnych warunkach gruntowych pod płytą fundamentową układa się najczęściej styropian dach/podłoga o grubości co najmniej 20 cm. Mniej korzystne warunki wymagają zastosowania droższego, bardziej wytrzymałego polistyrenu ekstrudowanego. Na pewno zużycie stali do wykonania płyty fundamentowej będzie nieco większe niż przy fundamentach tradycyjnych. Aby zminimalizować koszty zbrojenia w płytach, najczęściej stosuje się w nich zbrojenie mieszane - pod ścianami nośnymi układa się zbrojenie z prętów stalowych, a w pozostałej części płyty - rozproszone. Płytę wylewa się, używając do tego betonu klasy C20/25.
Dla każdego kto buduje dom jest oczywiste, że powinien on być dobrze i trwale posadowiony na fundamentach. Właściwie wykonana płyta fundamentowa gwarantuje stabilność całej konstrukcji i bardzo dobrą izolację cieplną.