Drev-Mex wspiera fotowoltaikę
Działanie systemu fotowoltaicznego jest bardzo proste. Ogniwa fotowoltaiczne zawarte w panelach słonecznych pod wpływem energii słonecznej podlegają tzw. efektowi fotowoltaicznemu, w wyniku którego powstaje prąd. Za pomocą inwertera zostaje on przekształcony na prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających sieci publicznej. Prąd z inwertera ma nieznacznie większą częstotliwość co powoduje „wypychanie” prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z instalacji PV. Nadmiar prądu, którego w danej chwili nie wykorzystujemy jest „odsprzedawany” poprzez licznik dwukierunkowy. Jeżeli wykorzystujemy więcej prądu niż produkujemy niedobór jest „dobierany” z sieci publicznej. Licznik dwukierunkowy zlicza energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji PV oraz pobraną z sieci. Przy rozliczeniu energii elektrycznej netto różnica pomiędzy energią elektryczną zużytą i wprowadzoną do sieci ,będzie rozliczana w okresie półrocznym. Bardzo ważną zaletą jest to, że nie jest potrzebna zmiana instalacji elektrycznej. System PV wpinamy do już istniejącej instalacji, najczęściej w skrzynkę rozdzielczą. Funkcjonalność sieci elektrycznej jest zachowana z tą różnica, że posiadamy dodatkową mikroinstalację do produkcji prądu. W zależności od inwertera zasilamy jedną bądź trzy fazy. W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej, ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne będzie różna. Nie bez znaczenia jest też miejsce umieszczenia instalacji PV. Przyjmuje się, że panel skierowany na południe, mający 1 kWp wyprodukuje w ciągu roku ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej. Produkcja energii jest większa latem przy pełnym słońcu, bez zacienienia paneli. Panele fotowoltaiczne zbudowane z krzemu działają najsprawniej w temperaturze ok. 25°C. Im niższa jest temperatura tym mniej fotonów dociera do ogniw, im wyższa temperatura tym moc paneli spada - wiąże się to z przegrzaniem paneli i przy długotrwałej pracy w bardzo wysokiej temperaturze może dojść do spalenia ogniw fotowoltaicznych. W polskich warunkach jest to zjawisko niespotykane - biorąc pod uwagę klimat, ale pojedyncze przypadki potwierdzają teorię związaną z przepaleniem. Wówczas należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne to połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne.
W związku z rosnącym popytem na „czyste” źródła energii od wielu lat obserwujemy duży wzrost zainteresowania systemami fotowoltaicznymi.
W związku z szybkim rozwojem tego sektora oraz zagrożeniami jakie niosą za sobą błędy montażowe, potrzebny jest system podnoszący kwalifikacje osób wykonujących tego typu instalacje. Mowa tu zarówno o inżynierach (technologach czy projektantach), instalatorach odpowiedzialnych za stronę techniczną przedsięwzięcia, jak i specjalistach, którzy będą zajmowali się kwestiami związanymi z planowaniem inwestycji oraz analizą jej opłacalności. Mikroinstalacje i małe instalacje odnawialnych źródeł energii to przede wszystkim instalacje przydomowe, aczkolwiek o zróżnicowanym stopniu skomplikowania. Instalacje te mają duże znaczenie dla wypełnienia krajowego celu, jakim jest 15% udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii w Polsce. Rozwój sektora energetyki odnawialnej możemy zawdzięczać w dużej mierze właśnie małym instalacjom i jest to zasługą lokalnych instalatorów, którzy sami podejmują czasami bardzo trudne wyzwania. Dobrą jakość można osiągnąć poprzez zapewnienie właściwej liczby fachowców oraz stałe podnoszenie kwalifikacji i umiejętności pracowników bezpośrednio zaangażowanych w procesy wznoszenia budynków i budowę instalacji.