Firma Drev-Mex poleca ogrzewanie CO na pellet
Pellet - jest jednym z najbardziej wydajnych, odnawialnych, ekologicznych paliw, wytwarzanym z biomasy. Jest to materiał opałowy ze sprasowanych w prasach pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiórów, zrębków; możliwe jest również wykorzystanie kory, upraw energetycznych i słomy. Są rodzajem drobnych brykietów mających postać granulatu w kształcie kulek lub walców o średnicy 6–25 mm i długości do kilku centymetrów, sprzedawanych w workach. Pellety mają wartość opałową taką jak drewno, niską wilgotność (4,3–10%), a w czasie ich spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Z tych powodów ich użycie jest wygodne w indywidualnych kotłach c.o. oraz kominkach wyposażonych w zbiornik na pellety, dozownik i podajnik.
Cechy pelletu:
Po spaleniu 1 tony pelletu pozostaje kilka kilogramów ekologicznego popiołu - w zależności od jego klasy. Po spaleniu 1 tony węgla: 40 kg, ekogroszku - aż 80 - 90 kg. A popiół z pelletu nadaje się do wykorzystania jako naturalny nawóz w przydomowym ogrodzie.
Wpływ na czystość powietrza
Kotły na biomasę wygrywają w kategorii bezpieczeństwa ekologicznego. Innowacyjne kotły 5 klasy sprawności energetycznej gwarantują niską emisję spalin do atmosfery. Istotne jest również to, że podczas spalania biomasy, w tym pelletu, do atmosfery uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile zostało zużyte przez rośliny podczas procesów fotosyntezy. W związku z tym, spalanie biomasy nie przyczynia się do powiększania tzw. dziury ozonowej.
Nowoczesny kocioł na pelety może być zainstalowany w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią, np. w garażu, czy warsztacie. Zachowanie czystości jest możliwe dzięki wyeliminowaniu pylenia, czego nie da się osiągnąć w kotłowniach na węgiel. W pelletowej kotłowni pachnie drewnem, w węglowej – siarką (podczas spalania węgla powstaje dwutlenek siarki, przyczyna kwaśnych deszczów). Kocioł na pellety nowej generacji sam się rozpala i gaśnie, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Po odpowiednim zaprogramowaniu nie musimy się martwić dokładaniem do ognia, aż do wyczerpania zapasu paliwa w zasobniku. Do kotła na ekogroszek jesteśmy „uwiązani" – jego pracę musimy ciągle dozorować, co jest dość ciężką i „brudną" robotą.
Cenowo oba sposoby ogrzewania domu są do siebie zbliżone. Jednak nowoczesne podejście do tematu, uwzględniające troskę o czystość powietrza oraz komfort użytkowania urządzenia, przemawiają za nowoczesnym kotłem na pellet. Taka metoda ogrzewania zapewnia czystość w kotłowni, nie brudzi elewacji budynków i nie zanieczyszcza powietrza.