Ogrzewanie podłogowe to zdrowy i energooszczędny sposób na dystrybucję ciepła we wnętrzach domów jednorodzinnych. Aby zapewnić komfort cieplny, system ogrzewania podłogowego potrzebuje powietrza o temperaturze mniejszej o 2–3°C, niż klasyczne kaloryfery. Dlatego w skali roku możemy liczyć na oszczędność energii nawet do 12%.
Podczas ogrzewania pomieszczeń wymiana ciepła między urządzeniem grzewczym a otoczeniem zachodzi przede wszystkim na dwa sposoby: przez promieniowanie i przez konwekcję. Promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii promieniowania elektromagnetycznego, którego źródłem jest każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Konwekcja to unoszenie ciepła, a więc wymiana ciepła zachodząca w wyniku poruszania się ciała (w tym przypadku powietrza w pomieszczeniu). W przeciwieństwie do zwykłych grzejników podłoga rozgrzana przez rury z wodą lub druty oporowe oddaje ciepło głównie przez promieniowanie. Pozytywnie wpływa to na odczuwanie komfortu cieplnego przez ludzi przebywających w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach.
Gdy podłoga jest cieplejsza, mniej ciepła z naszych organizmów wypromieniowuje w jej kierunku, a więc mniej ciepła z otoczenia potrzeba, by nie było nam zimno.
W pomieszczeniu można zatem utrzymywać temperaturę o mniej więcej 2°C niższą niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego (zwykłymi grzejnikami) i mimo to odczuwać komfort cieplny. Dzięki niskiej w porównaniu z grzejnikami temperaturze powierzchni grzejnej ogrzewania podłogowego unika się cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu (jest ona warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego). To ważna zaleta dla osób uczulonych na kurz.
Na rynku jest dostępna szeroka gama produktów, takich jak panele, deski, a nawet parkiety, których producenci dopuszczają stosowanie zarówno do systemu wodnego, jak i elektrycznego ogrzewania podłogowego. Faktem jest, że montaż drewnianych elementów na „podłogówkę” wymaga fachowej wiedzy i doświadczonego wykonawcy.
Wykonanie instalacji podgrzewanych podłóg odbywa się w miejscu wyznaczonym przez Inwestora np. kuchnia, łazienka, wiatrołap lub cały parter. Wylewka posiada izolację poziomą, styropian, folią ekranową pod przewody grzewcze, spinki mocujące instalację. Całość jest zalana zaprawą betonową.